Appointments & Promotions 2021

MOST EXCELLENT GRAND SUPERINTENDENT
Graham Peter Dearing
Deputy Grand Superintendent
Michael Ralph Stephens, PGSwdB
Second Provincial Grand Principal
John Arthur Stribling, PGStB
Third Provincial Grand Principal
Stanley Trefor Green, PAGDC
Appointments and Promotions to Active Rank  Chapter
Assistant Provincial Grand Principal Richard Lewis APGP Princes Risborough
Assistant Provincial Grand Principal Joseph Le Roi Smith PPGSoj Oliver
Grand Scribe E Mehulkumar Shah PGStB, ProvGSE Marlow
Grand Scribe N Bryan Harfield PPGReg Inglefield
Grand Treasurer Alan Clarke ProvGTreas Wineslai
Grand Registrar Simon Iley ProvGReg Cestreham
Grand D.C. Raymond Harrison PPGSoj Aylesbury Fairway
Grand Swd B James Blackhurst PPGSoj Manor of Swanburn
Deputy Grand D.C. Stephen Kirby ProvDGDC Aylesbury Fairway
Deputy Grand D.C. Stuart Barnard PPGSoj Watling reet
Grand Almoner Nicholas Wilson ProvGAlm Thames Schools
Grand Charity Steward David Adams ProvGChStwd Five Points
Grand Sojourner Michael Humphrey PPGStB Hampden
1st  Asst. Grand Soj. Anthony Trigg Stephens
2nd Asst. Grand Soj. Colin Piper Hampden
Asst. Grand Scribe E Andrew Ludlow ProvAGSE Cestreham
Grand Standard Bearer Inglefield
Grand Standard Bearer Malcolm Wearn Buckingham
Grand Standard Bearer Alan Knowles Wineslai
Grand Organist David Pickering PPGReg Thames Schools
Asst. Grand D.C. Mark Wilson Marlow
Asst. Grand D.C. Robin Galvin Wineslai
Grand Steward James Hunt Bourne End
Grand Steward Paul Gausden Pegasus
Grand Steward Keith Noonan St Georges
Grand Steward Paul Dawson Cowper and Newton
Grand Steward Tejwant Sekhon Wexham Park
Grand Janitor Joseph Seymour ProvGJan Pegasus
PROMOTIONS – 2021
Past Provincial Grand Scribe Nehemiah Chapter No.
Michael Alfred Power PPGReg Buckingham 591
John Edward Raynor PPGSoj Ferdinand de Rothschild 2420
Robert Lousi Bucknell PPGReg Ferdinand de Rothschild 2420
James Cooper PPGReg River 5126
Richard Challener PPGReg Bourne End 7943
Andrew Edward Thomas PPGReg Thames Mariner 8628
Stephen Charles Ramsey PPGSwdB Longueville 9322, 3305
John Henderson Knight PPGReg Denham 5950, 3305
Barry Spanton Searle PPGReg Denham 5950, 3305
Kwasi Agyeman Boatin PPGReg Bevan 2458
Barry John Goldsmith PPGReg Bevan 2458, 3305
Kevin Mark Williams PPGReg Manor of Swanburn 8647, 9222
William Victor Readings PPGReg Grenfell 3077, 3305
Thomas Ellis Davies PPGReg Grenfell 3077
David Paul Ostler PPGReg Grenfell 3077, 3305
Geoffrey Bakewell PPGSwdB Pegasus 5637, 9222
Phillip Blacklaw PPGReg Oliver 2812, 3305
Past Provincial Grand Registrar
John Ormston PPGStwd Princes Risborough 5203, 9222
Clifford Waugh PPAGDC Wexham Park 8171
Michael Clanfield PPGSoj Hampden 6483, 3305
Alan Victor Bland PPGSwdB Windsor End 9361
David Edward Niven PPGSoj Pegasus 5637
Roy William Trevatt PPGSwdB Windsor End 9361
Colin Hubert Ray Secker PPGSwdB Hall Barn 8480, 2458
Paul Frederick Ricketts PPGSwdB Hall Barn 8480
Henry Frederick Woodruff PPGSwdB Old Paludians 7181
Dennis George Kerr PPGSwdB Longueville 9322
Nigel Alfred Douglas Borcherds PPGSwdB Grenfell 3077, 3305
Tyrone Ernest Henry Cozens PPGSwdB Grenfell 3077, 3305
Colin Cox PPGStwd Herschel 1894, 9222
Phillip Brian Goddard PPGSwdB Neleus 3062
Allan Priestman Simmons PPGSwdB Shelburne 7719, 3305
Matthew Harold Arnold PPGSwdB Oliver 2812
Albert Griffith PPGSoj Oliver 2812
Past Provincial Grand Sword Bearer
Kevin John Shannon PPGSoj Thames Schools 6216
Navtej Singh Jasal PPAGSoj Inglefield 4238, 9222
Jeffrey Sirrell PPGSoj Five Points 8197, 9222
Frank John Byrne PPGSoj Addington 1787
Richard John Shears PPGSoj St Georges 840
Paul Sumedho Howard PProvAGSoj St Georges 840, 3305
John Paul Twydle PProvAGSoj Wycombe 1501
Thomas Robert Spurrier PPGSoj Ferdinand de Rothschild 2420
Brian Gordon Stabler PPGSoj Ferdinand de Rothschild 2420
Terence Bernard Foley PPAGSoj Wineslai 2435
John Edward Dudley PPGSoj Bevan 2458
Malcolm Eric Stockley PPAGSoj Cestreham 6674
Christopher Taylor Allen PPAGSoj Shelburne 7719
John Shepherd PPGSoj Princes Risborough 5203
David Stephen Thomas PPAGSoj Aylesbury Fairway 8614
Peter John Stopp PPGSoj Hall Barn 8480
Stephen John Lee PPAGSoj Aylesbury Fairway 8614
Phillip Saunders PPGSoj Thames Mariner 8628
David John Roberts PPGSoj Roman Way 9533
Melvyn John Peters PPGSoj Oliver 2812
John Henry Walsh PPGSoj Wexham Park 8171
Past Provincial Grand Sojourner
Allen Douglas Dudley PPGStB Grenfell 3077
Andrew Lawrence Dench PPAGSoj Pegasus 5637
Phillip Harold Acott PPAGSoj Watling Street 1639
Michael Roy Claridge PPAGDC Cowper and Newton 2244
Chester John Eyre PProvGStB Neleus 3062
Graham Kenneth Buckingham PPAGDC Denham 5950
Michael Richard Facey PPAGDC Denham 5950
Robert Charles Smith PPGStwd Aylesbury Fairway 8614
Colin Anthony Champion PProvGStB Aylesbury Fairway 8614
Alan Ralston-Good PProvGStB Thames Mariner 8628
Alan Colin Broad PPAGSoj Windsor End 9322
Gavin Patrick Lannen PProvGStB Addington 1787
Victor John Stacey PPGStB Windsor End 9322
Paul Brissenden-Hemstock PPGStwd Princes Risborough 5203, 9222
David Russell PPGStwd Cestreham 6674, 9222
Stephen Tunney PPGStwd Oliver 2812, 9222
Julian Keen PPGStwd Old Paludians 7181, 8171, 9222
FIRST APPOINTMENTS – PAST RANKS – 2021
Past Provincial Assistant Grand Sojourner Chapter No.
Kevin Ambrose Cestreham 6674
Mark Iwaszko Bevan 2458
Robert McKinnon Manor of Swanburn 8647
Past Provincial  Grand Standard Bearer
John Sheldon Reeves Watling Street 1639
Roger Hagon Bourne End 7943
Michael Potts Hall Barn 8480
Past Provincial Assistant Grand Director of Ceremonies
Colin Wills (Rule 32) Cestreham 6674
Peter Hulbert (Rule 32) Five Points 8197
Raymond Fox (Rule 32) Aylesbury Fairway 8614