Appointments 2017

Buckinghamshire Royal Arch

Appointments and Promotions 2017 – 2018 from Monday the 27th of March 2017.

Grand Superintendent John Lionel Keeble GS Bevan
Deputy Grand Superintendent Paul Reginald Savage PGSwdB Herschel
2nd Provincial Grand Principal John Arthur Stribling PGStdB Neleus
3rd Provincial Grand Principal John Robert Power 3rd ProvGPrin Roman Way
Grand Scribe E Michael Ralph Stephens PAGDC, ProvGSE Thames School’s
Grand Scribe N Graham McGowan-Smyth PPGSoj Five Points
Grand Treasurer Alan Clarke ProvGStB Wineslai
Grand Registrar Richard John Lewis ProvGReg Princes Risborough
Grand D.C. Richard Hayden Reano ProvGDC Grenfell
Grand Swd B Philip Bernard Blacklaw PPGSoj Oliver
Deputy Grand D.C. Timothy Gerrard ProvDGDC Bowen
Deputy Grand D.C. Darren Mantell PPAGDC Sunnymeads
Grand Almoner Stephen Edward Knight ProvGAlm Herschel
Grand Charity Steward Derek John Watts PPGSwdB Marlow
Grand Sojourner Michael Clanfield PPAGDC Hampden
1st Asst. Grand Soj. John Paul Twydle Wycombe
2nd Asst. Grand Soj. Paul Sumedho St Georges
Asst. Grand Scribe E Mehulkumar Shah PPGReg Marlow
Grand Standard Bearer Colin Anthony Champion Fairway
Grand Standard Bearer John Roderick Dawson Oliver
Grand Standard Bearer Alan Ralston-Good Thames Mariner
Grand Organist Roy WilfridTurner PGOrg, ProvGOrg Cowper & Newton
Asst. Grand D.C. Michael Saracino ProvAGDC Buckingham
Asst. Grand D.C.
Grand Steward Nigel Bowater Bevan
Grand Steward Peter Bennett Princess Risborough
Grand Steward David Beal Marlow
Grand Janitor Frank Scott Lummes ProvGJan Bowen
PROMOTIONS – 2017
Past Provincial Grand Scribe Nehemiah
Michael John White PPGReg 2006 Aylesbury 4534, 3305
Angus Mackay PPGSwdB 2012 Bowen 948
Barry Richard Sparks PPGReg 2011 Hall Barn 8480, 3305
Robin John Knock PPGReg 2010 Hall Barn 8480
Timothy Oxlade PPGTreas Herschel 1894, 9055, 9222,3305
Derek John Watts PPGSwdB 2013 Marlow 2752
Patrick McGlone ProvGSwdB 2013 Stephens 3089
Carl Anthony Freeman PPGReg 2006 Sunnymeads 9313, 3305
Cyril Buckland PPGREG 2011 Thames Mariner 8628
Barrie Mellars PPGSwdB Wineslai 2435, 3305
David Sidney Hance Rule 32a Addington 1787
Past Provincial Grand Registrar
Bryan Edward Harfield ProvDGDC Inglefield 4238
Barry John Goldsmith PPGSoj 2012 Bevan 2458, 3305
Kwasi agyeman Boatin PPGSoj 2012 Bevan 2458
Michael Power PPGSwdB 2012 Buckingham 591
John Henderson Knight PPGSoj 2011 Denham 5950, 3305
Robert Bucknell PPGSoj 2009 Ferdinand De Rothschild 2420
William Morgan Thomas PPGSwdB 2007 Hall Barn 8480
David Pickering PPGSoj 2001 Thames Schools 6216
Past Provincial Grand Sword Bearer
Colin Hubert Secker ProvAsstGSoj 2008 Hall Barn 8480, 2458
Robert William Smith PPAGSoj 2013 Marlow 2752, 3305
Philip Brian Goddard PPGSoj 2011 Neleus 3062
Henry Woodruff PPGSoj 2008 Old Paludians 7181
Glenwyn Evans PPGSoj 2012 River 5126
Richard Rivett Prov2AGSoj 2012 Shelburne 7719
Past Provincial Grand Sojourner
John Edward Dudley PPGStdB 2012 Bevan 2458
John Anderson PPGStdB 1999 Bourne End 7943
Morris Munro Hogg PPGStdB 2013 Cestreham 6674
T Spurrier PGStdB 2013 Ferdinand De Rothschild 2420
John Frederick Shepherd ProvGStdB 2012 Princes Risborough 5203
David John Roberts ProvGStdB 2013 Roman Way 9533, 3305
Jim May PPGStdB 2013 Seer Green 9055
Richard John Shears PPGStdB 2013 St. Georges 840
Kevin Shannon PPGStdB 2012 Thames Schools 6216
Tony David Barrett PPGStdB 2011 Wycombe 1501
Peter Akitt PPGStdB 2011 Oliver 2812, 3305
Peter Stopp PAGDC 2009 Hall Barn 8480
Stuart Michael Barnard ProvGStwd/PPGStwd WatlingStreet 1639
James Ian Blackhurst ProvGStwd/PPGStwd Manor of Swanbourne 8647
Andrew Paul Ludlow ProvGStwd/PPGStwd Cestreham 6674
Michael Leslie Phillips ProvGStwd/PPGStwd Roman Way 9533, 3305
Neil Gordon Robertson ProvGStwd/PPGStwd Iver 5254
Jeffrey Sirrell ProvGStwd/PPGStwd Seer Green 9055
Frank Byrne ProvGStwd/PPGStwd Addington 1787
Past Provincial Assistant Grand Sojourner
Alan Colin Broad PPGStwd 2010 Burnham 5568
Alex Charles Shorey PPAGDC 2011 Manor of Swanburn 8647
FIRST APPOINTMENTS – PAST RANKS – 2017
Past Provincial Assistant Grand Sojourner
Andrew Dench Pegasus 5637
Michael Dobson Cummings Sunnymeads 9313
Phillip Harold Acott Watling Street 1639
Terence Foley Wineslai 2435
Past Provincial Grand Standard Bearer
Peter Cyril Tarrant Grenfell 3077
Michael John Humprey Hampden 6483, 2752, 3305
Brendon Gerhard Aengenhiester Manor of Swanburn 8647
Allen Douglas Dudley Royal Thames 2966
Michael Gregory Shelburne 7719
Past Provincial Assistant Grand Director of Ceremonies
Manoj Shukla Cestreham 6674
John Angus Buckingham 591
Graham Kenneth Buckingham Denham 5950
David Stower (Comp) River 5126